Napisz do Nas    
EKO FLOR Krzysztof Kostecki - tel./fax (041) 315 41 84 - tel. kom. 0 502 679 991
 
 

Pielęgnacja trawników

W celu utrzymania pięknego wyglądu naszego trawnika należy wykonać podstawowe czynnościtakie jak:

 1. Regularne Koszenie trawnika
  Najważniejszym zabiegiem jest prawidłowe koszenie. To oznacza rozpoczynanie i kończenie tego zabiegu we właściwym czasie nie na właściwą wysokość. Nie ma jednej "właściwej wysokości" dla wszystkich trawników - to zależy od rodzaju trawnika i pory roku . Noże kosiarki muszą być ostre i właściwie ustawione.
 2. Podlewanie trawnika
  Nim trawa zacznie schnąć, a pierwszym efektem schnięcia jest utrata sprężystości i ogólne matowienie murawy. Można to zaobserwować po około 7 dniach suszy w lecie. Wówczas podlej trawnik obficie - zwróć uwagę, że codzienne nieznaczne nawadnianie czyni więcej szkody niż korzyści.
 3. Przycinanie krawędzi trawnika
  Upewnij się, że kosiarka jest w stanie dotrzeć do samej krawędzi. Po skoszeniu przycinaj krawędzie dookoła trawnika za pomocą jednego z narzędzi przeznaczonego do tej pracy . Upewnij się, że narzędzia to jest ostre.
 4. Nawożenie trawnika
  Stałe koszenie traw, poważnie zużywa zapasy azotu znajdującego się w glebie, a zatem nawożenie należy do podstawowych zabiegów wykonywanych na początku sezonu wegetacyjnego . Powstrzymywanie się od nawożenia, aby zmniejszyć częstotliwość koszenia prowadzi do osłabienia rozwoju i rzadszego wzrostu traw.
 5. Grabienie trawnika
  Grabienie trawnika na wiosnę i ponownie jesienią za pomocą grabi do trawy daje kilka korzyści. Zapobiega tworzeniu się zbitej filcowej warstwy oraz usuwa szczątki z powierzchni. Usuwanie liści jesienią poprzez grabienie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.
 6. Zwalczanie dżdżownic
  Kaprolity, czyli małe grudki ziemi, będące śladami działalności dżdżownic nie nalezy ignorować. Rozgniecione sprawiają, że powierzchnia staje się nierówna, a w miejscach gołej ziemi staja się idealnym miejscem do kiełkowania nasion chwastów.
 7. Zwalczanie chwastów
  Nie czekaj, aż problem sam zniknie lub chwasty zwiększą swoja odporność na herbicydy. Należy pamiętać, że zwalczanie chemiczne należy również do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i służy do utrzymania naszego trawnika w dobrej kondycji.
 8. Dodatkowo należe stosować następujące zabiegi pielęgnacyjne:
  • Wertykulacja
  • Areacja
  • Nawożenie pogłówne
  • Nawożenie jesienne
  • Piaskowanie
Do góry        
 
  >> Webmaster <<
  Copyright © 2003, All rigths reserved.